Zalew Sosnówka

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Sztuczny Zalew Sosnówka jest zbiornikiem retencyjno-wodociągowym i znajduje się w gminie Podgórzyn, pomiędzy Sosnówką a Marczycami, kilka kilometrów od granicy z Jelenią Górą. Południową granicę wyznacza brzeg zbiornika dochodzący do podnóży Pogórza Karkonoskiego. Od północy granica przebiega wzdłuż szosy, pomiędzy Podgórzynem a Sosnówką. Zachodnia i północno-zachodnia część zalewu Sosnówka zamknięta jest wałami ziemnymi oraz betonową tamą.

Najwyższy punkt wałów sięga 370 m. Wypełniony wodą zbiornik ma ok. 145-170 ha powierzchni i mieści do 14 mln m3 wody. Długość zalewu wynosi 1,2 km, natomiast szerokość 1km. Zbiornik ma słabo rozwiniętą linię brzegową i jest w kształcie owalu. Zlewnię własną zbiornika tworzy potok Czerwonka z dopływami Sośniak i Sosnówka - jako prawobrzeżny dopływ potoku Sośniak.

Budowa Zalewu Sosnówka trwała od 1986 do 2001 roku.

To przepiękne i malownicze miejsce nie jest co prawda udostępnione w celach rekreacyjnych, jednak w jego pobliżu można "pstryknąć" kilka naprawdę świetnych ujęć aparatem fotograficznym.

Mini przewodnik

Nie tylko natura jest w stanie wykreować urocze, bardzo fotogeniczne zakątki. Argumentem na potwierdzenie tej tezy może być sztuczny zalew w gminie Podgórzyn, powstały pomiędzy Marczycami i Sosnówką. Zbiornik o powierzchni tafli wody 145-170 hektarów, powstawał w latach 1986-2001. Jedyny minus - jak na razie nie posiada infrastruktury i możliwości rekreacyjnych.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (2)
Anonim
17.06.2019 11:21

Podobno już niedługo zalew Sosnówka ma się otworzyć na turystów a szkoda, piękne miejsce na spacer.

Anonim
20.08.2021 13:10

Podczas ostatniej konferencji prasowej spółki „Wodnik” poruszony został temat zbiornika retencyjnego w Sosnówce. Z powodu wady konstrukcyjnej przecieka zapora. Wody Polskie podjęły decyzję o zamknięciu zbiornika. Wadę ujawniono w 2017 roku, kiedy na długości ok. 350 metrów zauważono przeciekającą przez zaporę wodę. Chwilę później podjęto próbę uszczelnienia zbiornika. Dociśnięto koronę zapory oraz wybudowano drenaż. Prace miały poprawić sytuację i uchronić mieszkańców Marczyc od zagrożenia. Podczas czwartkowej (25.11) konferencji prasowej dowiedzieliśmy się o decyzji Wód Polskich o zamknięciu zbiornika. Powodem są błędy konstrukcyjne powodujące wycieki.

Dodaj komentarz
Lokalizacja